Jakie napoje używa podczas treningu aby zaspokoić pragnienie a jednocześnie nie zakłocić ustalonej diety

IMG_5139s-L

ZAPYTAJ JARKA

Dzisiaj zapytaliśmy Jarka Olecha jakie napoje używa podczas treningu aby zaspokoić pragnienie a jednocześnie nie zakłocić ustalonej diety.

Jarek: Polecił nam soki owocowe i wodę Soki owocowe, charakteryzuje wysoka osmolarność spowodowana ilością węglowodanów Duża osmolarność powoduje, że woda z krwiobiegu „ucieka” do jelit, co ma na celu wyrównanie stężeń. Wody mineralne niegazowane tak nam polecił nasz mistrz. Często przy intensywnych ćwiczeniach siegając po napoje , nie czytamy jej składu. Większość wód zawiera spore ilości magnezu (zapobiega on bolesnym skurczom łydek) i wapnia, a nie są to główne elektrolity tracone z potem. Wody mineralne powinny dostarczać większych ilości sodu, gdyż to właśnie rezerwy chlorku sodu zmniejszają się najbardziej w czasie treningów.

Zapytaliśmy Jarka Olecha jak często należy pić podczas treningu?

Jarek: Najlepiej jest nie dopuszczać do pojawienia się odczucia pragnienia i systematycznie nawadniać organizm. Zmniejszenie masy ciała na skutek utraty wody, w wyniku intensywnego pocenia się, może zredukować wydolność fizyczną nawet o 1/5! Przez to trening nie będzie przyjemnością, lecz walką o wykonanie najmniejszego ruchu. Najlepiej wypijać małe porcje napoju co 20–30 minut Nie powinniśmy wypijać także zbyt dużych jego ilości. Duża zawartość wody w naczyniach krwionośnych powoduje, że serce jest bardzo obciążone, ponieważ musi przepompować większą ilość krwi. Doprowadza to do pogorszenia jego pracy.

Komentarze